Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Jak zabezpieczyć przed korozją złącza elektryczne?

	ochrona antykorozyjna samochodu, kable samochodowe

Współczesne auta są dość gęsto naszpikowane elektroniką. W samochodach jest również wiele układów elektrycznych, zarówno w osprzęcie silnika i systemie oświetlenia, jak i w systemach audio czy rozmaitych układach wspomagających funkcjonowanie różnych elementów, np. ustawiania i przesuwania foteli. Jednym z poważniejszych problemów z działaniem podzespołów elektrycznych jest jakość i funkcjonowanie wszystkich styków. Zwykle są one wystawione na działanie wilgoci, co może prowadzić do szybkiej korozji. Ta zaś sprawia, że poszczególne podzespoły nie są odpowiednio zasilane i przestają działać. Często kłopotem bywa także rozłączenie różnych elementów, np. złącza żarówki, które poważnie skorodowało. Takie sytuacje, zwłaszcza w trasie mogą być bardzo kłopotliwe. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zabezpieczyć złącza elektryczne. Aplikacja właściwie dobranego preparatu przedłuży żywotność połączenia, zapewni przepływ napięcia, a jednocześnie oszczędzi nam wielu kłopotów. Sprawdźmy, w jaki sposób można ochronić styki i złącza.

Konserwacja styków elektrycznych

W niemal każdym aucie znajduje się duża ilość złącz elektrycznych, które mogą ulec korozji i przestać właściwie funkcjonować. Większość takich miejsc jest skoncentrowana pod maską pojazdu i w okolicach podwozia. Korozji mogą ulec także złącza znajdujące się w drzwiach czy pokrywie bagażnika.

Naturalnie nikt nie jest w stanie zlokalizować wszystkich zagrożonych korozją styków. Warto jednak mieć to na uwadze i kontrolować ich stan, np. podczas różnych czynności obsługowych, choćby wymianie żarówki czy dolewaniu płynu do spryskiwacza.

Sygnałem ostrzegawczym powinno być zawsze nieprawidłowe działanie jakiegoś urządzenia elektrycznego. Może mieć ono oczywiście zupełnie inną przyczynę, jednak zwykle dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie wszystkich działań od sprawdzenia stanu styków.

Gdy dostrzeżemy, że któryś ze styków zaczął pokrywać się nalotem, powinniśmy go oczyścić. Zacznijmy od rozłączenia styku i przetarcia go szmatką. Następnie zależnie od stanu, w jakim się znajduje, powinniśmy wyczyścić go, używając właściwego materiału lub narzędzia. Zwykle w takich przypadkach dobrze sprawdza się papier ścierny o drobniejszym uziarnieniu. Pamiętajmy, by sprawdzić również połączenie styku z przewodem. Może być konieczne rozłączenie i czyszczenie także i tego miejsca. Po pozbyciu się nalotu styk powinien być zabezpieczony odpowiednim preparatem. Może to być np.  produkt Rust Stop firmy Rust Check Poland, który nie tylko utworzy na powierzchni trwałą powłokę, ale również ma tę zaletę, że wypiera wodę. Zabezpieczone styki należy ponownie podłączyć i sprawdzić ich działanie.

Konserwacja styków elektrycznych jest dość prostym zadaniem i może być wykonywana także w innych urządzeniach, np. kosiarkach do trawy, agregatach czy pompach.