Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Na jak długo wystarcza ochrona antykorozyjna?

mechanik samochodowy w warsztacie, korozja podwozia

Samochody, zwłaszcza ich podwozia narażone są na dużą wilgoć. Z upływem lat warstwy zabezpieczające karoserię aut przed niszczącym działaniem wody ulegają zniszczeniu. Najbardziej destrukcyjny dla naszych aut jest sezon jesienno-zimowy i używana w drogownictwie sól drogowa. Sól, mimo że poprawia bezpieczeństwo poruszania się po drogach, sprzyja pojawieniu się na naszym aucie zmian korozyjnych. Jak z nimi walczyć? Czy środki antykorozyjne pozwalają utrzymać karoserię naszych aut w nienagannym stanie? Jeśli tak, to jak często powtarzać ich aplikację? Dziś zajmiemy się profilaktyką antykorozyjną karoserii samochodów.

Dlaczego nasze auta ulegają korozji?

Do korozji dochodzi w wyniku uszkodzenia powierzchni lakierniczej pojazdu. Może to być spowodowane działaniem nań piasku, soli drogowej, wilgoci i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Rdza pojawia się też w wyniku złego zabezpieczenia miejsc poddawanych naprawie.

W wyniku reakcji chemicznych, na odkrytych fragmentach metalu, powstaje charakterystyczny rudawy nalot. Zmiana ta powoli wnika głębiej w strukturę metalu, niszcząc ją i osłabiając. Ten rdzawy nalot to nic innego jak uwodniony tlenek żelazowy, powstały na skutek reakcji żelaza (będącego głównym składnikiem stali) z tlenem i wodą.

Proces korozji można opóźnić poprzez stosowanie preparatów ochronnych, wydłużających żywotność elementów konstrukcyjnych aut. Co ważne, zauważone w porę ogniska korozji mogą być skutecznie zlikwidowane. Właściwa pielęgnacja auta pozwala na zachowanie podwozia i karoserii w dobrym stanie na lata.

Jak dbać o elementy metalowe naszego samochodu?

W przypadku zmian korozyjnych nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę z nimi jak profilaktyka. Stosowanie specjalistycznych kosmetyków antykorozyjnych chroni auto przed wnikaniem wilgoci w mikrouszkodzenia lakieru.

Preparaty antykorozyjne przeciwdziałają występowaniu zmian korozyjnych w aucie. Wspomagają też likwidację istniejących już ognisk korozji. Są to nowoczesne technologicznie środki, które można stosować do podwozi i nadwozi wszelkiego rodzaju pojazdów. Ich struktura i sposób dozowania umożliwia zabezpieczenie:

  • przekrojów zamkniętych,

  • szwów,

  • połączeń zgrzewanych, zakładkowych,

  • bądź też innych trudno dostępnych miejsc, jak zamki i zawiasy drzwi, linki mechanizmów opuszczania szyb itd.

Jak często należy powtarzać aplikację środków antykorozyjnych?

Skład chemiczny preparatów do zwalczania korozji pozwala zatrzymać reakcję utleniania metalu. Ciągła eksploatacja pojazdów w różnych warunkach pogodowych sprawia, że działanie składników aktywnych osłabia się z czasem. Dlatego należy okresowo odnawiać warstwę antykorozyjną w naszych samochodach. Biorąc pod uwagę normalne użytkowanie auta, zabezpieczenie antykorozyjne warto powtarzać co roku. Wskazane jest, by wykonywać je przed porą mokrą. Dzięki temu skutecznie zabezpieczymy auto na sezon jesienno-zimowy przed szkodliwym działaniem m.in. soli drogowej.