Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Fakty i mity dotyczące rdzy na samochodach

rdza na samochodzie

Pierwsze oznaki korozji są koszmarem dla każdego użytkownika pojazdu osobowego. W większości przypadków jest to niestety wyrok dla samochodu. Choć problem ten dotyka częściej starych aut, to jednak nowe pojazdy również są narażone. Czym jest rdza, oraz jakie są fakty i mity na jej temat? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem.

Jak powstaje rdza?

Rdza to warstwa o niejednolitej strukturze, która powstaje na powierzchni metali i stopniowo niszczy materiał. Spowodowane jest to utlenianiem się pierwiastków zawartych w stali ze składnikami atmosfery. Inaczej nazywane jest to procesem korozji. Najczęstszymi przyczynami korozji samochodu jest zaniedbanie w postaci doprowadzenia do pozostawienia na nim zanieczyszczeń, czy też przechowywania go w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. Innymi powodami mogą być uszkodzenia mechaniczne lub brak zabezpieczenia samochodu przed korozją. Konsekwencją dalszego rozwoju rdzy jest całkowite zniszczenie powierzchni, przez co pojazd stanie się niezdolny do użytkowania.

Fakty

  • Szczególnie narażone na korozję jest podwozie oraz obrzeża nadkoli

Jest to spowodowane przede wszystkim działaniem soli i wody, z którym te elementy mają dużą styczność przy codziennym użytkowaniu. Dodatkowo czasem wystarczy nawet uderzenie małego kamienia - który pozostawi odpryśnięcie na lakierze oraz podkładzie - aby korozja miała początkowe miejsce rozwoju.

  • Preparaty antykorozyjne są skuteczne, aby zapobiec rdzy

Różnego rodzaju ochrony (takie jak np. Rust Stop firmy Rust Check Poland) są jak najbardziej wystarczające do odpowiedniej konserwacji auta. Należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu i nakładaniu preparatu antykorozyjnego w odpowiednie miejsca, czyli te, które są najbardziej narażone.

Mity

  • Rdza dotyka jedynie stare auta

To zostało już powiedziane na samym początku: choć często z tym problemem stykają się auta starszej generacji, to generalnie nie ma znaczenia rok produkcji. Korozja występuje przede wszystkim na uszkodzonych elementach, więc sytuacja ta może spotkać nawet pojazd, który ledwo wyjechał z salonu samochodowego.

  • Korozja to wyrok dla samochodu

Największym mitem dotyczącym korozji jest często powielana informacja, że nie ma szans powstrzymania rozwoju rdzy, a jedynie można spowolnić jej działanie. Prawdą jest, że w wielu przypadkach tak jednak jest, aczkolwiek istnieją sposoby, aby wygrać walkę z rdzą. W naszych warsztatach osobiście zajmujemy się nie tylko usługami z zakresu zabezpieczeń antykorozyjnych, ale również powstrzymywaniem rozwoju już istniejącej korozji. W związku z tym, jesteśmy w stanie zagwarantować, że informacja ta jest mocno naciągana.