Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Czym usunąć rdzę oraz korozję z metalowych części samochodu?

rdza

Rdza i korozja to powszechne problemy, z którymi muszą zmagać się właściciele samochodów. Wywołane obecnością wilgoci i tlenu, te nieestetyczne i szkodliwe procesy prowadzą do osłabienia struktury pojazdu, co może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy oraz wartość auta na rynku wtórnym. Warto więc poznać skuteczne metody usuwania rdzy i korozji z metalowych części samochodu.

Sposoby mechaniczne

  • Szlifowanie

Jednym ze skutecznych sposobów usuwania rdzy jest szlifowanie mechaniczne. Technika ta polega na starciu warstwy korodującego metalu za pomocą szlifierki kątowej lub oscylacyjnej wyposażonej w tarczę ścierną. Szlifowanie pozwala usunąć rdzę nawet z trudno dostępnych miejsc oraz przywrócić blask elementom chromowanym. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić zdrowego metalu podczas tego procesu.

  • Użycie szczotek drucianych

Inną metodą mechaniczną jest zastosowanie szczotek drucianych, które doskonale sprawdzają się przy usuwaniu powierzchniowej rdzy. Szczotki te występują w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na dostosowanie ich do konkretnych zastosowań. Szczotkowanie jest szczególnie efektywne, gdy korozja nie jest bardzo zaawansowana.

Sposoby chemiczne

Na rynku dostępne są specjalistyczne środki przeciwrdzewne, które umożliwiają usunięcie rdzy z metalowych elementów samochodu. Preparat na rdzę po nałożeniu na powierzchnię korodującą reaguje z tlenkiem żelaza, przekształcając go w stabilny, czarny fosforan. Następnie można pokryć powierzchnię ochronnym lakierem lub innym preparatem antykorozyjnym, aby zapobiec dalszemu postępowi rdzy. Przed użyciem tego rodzaju środków warto zapoznać się z instrukcją producenta.

Odkwaszanie to kolejny sposób chemicznego usuwania rdzy, polegający na zastosowaniu kwasu fosforowego lub oksalowego. Kwas ten reaguje z tlenkiem żelaza, rozpuszcza rdzę i tworzy trudno rozpuszczalny fosforan żelaza. Następnie należy dokładnie wypłukać powierzchnię wodą i wysuszyć przed nałożeniem nowej warstwy farby czy lakieru.