Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Czynniki wpływające na powstawanie rdzy

Czynniki wpływające na powstawanie rdzy

Korozja wcześniej czy później staje się problemem większości pojazdów. Może pojawiać się w wyniku zaniedbań, źle wykonanej naprawy lub niewłaściwego zabezpieczenia fabrycznego. Na szczęście z pojawiającymi się ogniskami korozji można w prosty sposób wygrać.

Gdy korozja zaatakuje samochód, bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dodatkowo ma wielu sprzymierzeńców, takich jak wilgoć, sól drogowa, kurz i brud. Jeśli właściciel pojazdu zaniedbuje regularne mycie i woskowanie, niemal na pewno w pewnym momencie odkryje pierwszy rdzawy nalot na powierzchni. Warto pamiętać, że każdy niewielki odprysk na lakierze może stanowić potencjalne miejsce ataku korozji.

Należy więc jak najszybciej je zamalować, stosując odpowiednie lakiery do zaprawek. Odpowiednia ochrona antykorozyjna samochodu ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka pojawienia się rdzy. Naprawa karoserii u blacharza to spory wydatek, do tego należy doliczyć koszty lakierowania części. Lepiej więc postawić na samodzielną naprawę sprawdzonymi sposobami.

Czynniki sprzyjające powstawaniu rdzy

Rdza może ujawniać się na samochodzie z różnych przyczyn, które niekiedy są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania. Niekiedy powodem mogą być np. nieprawidłowości w samym procesie produkcyjnym, które prowadzą do zwiększenia ryzyka powstawania procesów korozyjnych. Możemy jednak wyznaczyć kilka podstawowych czynników, które bezpośrednio sprzyjają powstawaniu rdzy na powierzchni samochodów. Należą do nich m.in.:

  • obecność zanieczyszczeń
  • odczyn środowiska
  • zmiany temperatury i ciśnienia
  • naprężenie materiału
  • wilgotność
  • sól

Korozji warto zapobiegać wcześniej, a gdy pojawią się pierwsze ogniska, skutecznie je eliminować. Wykonanie niezbędnych napraw skorodowanych elementów zwykle jest czasochłonne i bardzo często kosztowne, a w najgorszych przypadkach mogą one nawet ulec całkowitemu zniszczeniu.

W celu zabezpieczenia poszczególnych elementów pojazdu przed korozją należy stosować odpowiednie preparaty, które wskutek ścisłego kontaktu z powierzchnią metalu chronią ją przed działaniem agresywnych czynników, takich jak np. wilgoć, gazy agresywne, rozpylone roztwory soli itd.