Mail biuro@rustcheckcorolon.pl           Telefon +48 661 61 51 06                                  W dniach od 22.04 do 5.05 zamówienia nie będą wysyłane.

Wpływ warunków atmosferycznych na pojazd

Wpływ warunków atmosferycznych na pojazd

Warunki atmosferyczne mogą mieć bezpośredni wpływ na stan naszego pojazdu. Niestety częsta i długotrwała ekspozycja samochodu na słońcu, deszczu, mrozie i śniegu przyczynia się do niszczenia, a przede wszystkim przyspiesza procesy korodowania, nadwozia i podwozia.

Niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na pojazd

  • Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że samochód powinien być zabezpieczony przed promieniowaniem słonecznym, a przede wszystkim UV. Wystarczy kilka godzin bezpośredniej ekspozycji na pełnym słońcu, by znacznie przyspieszyć procesy korozji na lakierze. Co więcej, silne promienie oddziałujące bezpośrednio na auto mogą przyczyniać się do powstawania matowych plam, fałd czy wklęśnięć. Wielu fachowców uważa, do temperatury 50-60 stopni samochód może być bezpieczny, natomiast wszelkie wyższe wartości mogą pogorszyć stan lakieru.
  • Mróz przyczynia się do kurczenia lakieru, co także może przyczyniać się do ewentualnych problemów.
  • tym, że deszcz i grad ma negatywny wpływ na pojazdy, wie chyba każdy. Przede wszystkim silniejsze uderzenia kropel czy gradu mogą powodować mikropęknięcia. Co więcej, kwaśny deszcze pozostawia trudne do wyeliminowania smugi.
  • Śnieg nie tylko przyczynia się do powstawania rdzy, ale też może ograniczać widoczność, jeśli nie zostanie odpowiednio usunięty z maski samochodu.
  • Wiatr przenosi ziarenka piasku, żwiru i innych zanieczyszczeń, które mogą porysować lakier.

Jak zabezpieczyć pojazd przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że powłoka lakiernicza nie stanowi wyłącznie elementu, który spełnia funkcję estetyczną. Jest to warstwa chroniąca karoserię, która bez odpowiedniej pielęgnacji bardzo szybko ulega korozji. Lakier chroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, a także przed zarysowaniami, odbarwieniami czy matowieniem.

Podstawą zabezpieczania pojazdu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jest przede wszystkim regularne mycie i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni. Przydaje się również wykonywanie woskowania i polerowania. Co więcej, warto solidnie zabezpieczyć pojazd przed rdzą, stosując odpowiednie preparaty. Prawidłowa konserwacja antykorozyjna może skutecznie opóźnić proces korodowania, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ warunków pogodowych.